Partner serwisu:

Patronat medialny:

Aktualności

Zapraszamy do zapoznania się z nowymi pozycjami w dziale ,,Książki" w zakładce ,,Podręczniki do LEP".

...

więcej Nowości w dziale ,,Podręczniki do LEP"

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe, obok chorób skóry, gorączek niewiadomego pochodzenia oraz infekcji dróg oddechowych należą do najczęstszych problemów zdrowotnych u podróżnych powracających z tropikalnych i subtropikalnych destynacji. Najczęściej raportowaną jednostką chorobową jest tzw. biegunka podróżnych, czyli co najmniej trzy luźne stolce w ciągu doby z minimum jednym z objawów chorobowych, takich jak nudności, wymioty, bóle brzucha. Najczęstszym czynnikiem etiologicznym biegunki podróżnych jest enterotoksyczna Escherichia coli (ETEC).

...

więcej Zaburzenia żołądkowo-jelitowe u powracających z podróży

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami wideo z ,,Sarkoidoza i inne choroby śródmiąższowe 2018", które odbyło się w Gdańsku 28-29/09/2018

Wśród materiałów między innymi,,Fenotypy radiologiczne sarkoidozy".

...

więcej Sarkoidoza i inne choroby śródmiąższowe 2018

Choroby skóry, obok zaburzeń żołądkowo-jelitowych, gorączek niewiadomego pochodzenia oraz infekcji dróg oddechowych, należą do najczęstszych problemów zdrowotnych zgłaszanych przez podróżnych wracających z rejonów tropikalnych i subtropikalnych. Większość zmian skórnych objawia się w trakcie trwania podróży, lecz niektóre dopiero po powrocie do kraju. Problemy dermatologiczne podróżnych obejmują szerokie spektrum objawów klinicznych: od wykwitów plamistych, grudkowych, guzkowych, poprzez zmiany linijne lub wędrujące, do pęcherzyków, pęcherzy, nadżerek lub owrzodzeń. Wykwity skórne mogą mieć etiologię infekcyjną lub nieinfekcyjną.

...

więcej Choroby skóry u powracających z podróży

Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki i Koledzy,

zapraszam do gościnnego Poznania — do udziału w XXIV Zjeździe Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.

Poznań, 17–19 września 2020 roku

...

więcej XXIV Zjazd Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego

Forum Internistów 2019

Data: 28 maja 2019

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami wideo z ,,Forum Internistów 2019", które odbyło się w Łodzi 13/04/2019.

Wśród materiałów między innymi,,Aktualne wytyczne postępowania przy zawale serca".

...

więcej Forum Internistów 2019

Na całym świecie obserwowany jest gwałtowny wzrost liczby podróży zagranicznych, głównie w celach turystycznych. Według Światowej Organizacji Turystyki liczba międzynarodowych podróżnych przekroczyła 1,323 mld w 2017 r. i stale rośnie. Niewątpliwy wpływ ma na to rozwój transportu powietrznego (zwłaszcza tanich linii lotniczych), nasilenie migracji ekonomicznych, wzrost liczby podróżnych odwiedzających rodzinę i znajomych za granicą, jak również rozwój turystyki medycznej.

...

więcej Profilaktyka zdrowotna w podróży

Zapraszamy do zapoznania się z nowymi pozycjami w dziale ,,Książki" w zakładce ,,Podręczniki do LEP".

...

więcej Nowości w dziale ,,Podręczniki do LEP"

Serce i Płuca 2019 Konferencja naukowo-szkoleniowa dla lekarzy praktyków,

Gdańsk, 16 listopada 2019 roku

...

więcej Konferencja Serce i Płuca 2019

Utrzymanie homeostazy wapniowo-fosforanowej jest jednym z kluczowych zadań dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Stężenia wapnia i fosforu w surowicy krwi podlegają kontroli hormonalnej współzależnych od siebie: parathormonu, witaminy D, fosfatonin i — w mniejszym zakresie — kalcytoniny. Źródłem większości naturalnej witaminy D u ludzi jest jej synteza skórna pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Aktywna postać witaminy D — kalcytriol — powstaje w wyniku dwóch hydroksylacji witaminy D3: w pozycji 25 oraz w pozycji 1, które zachodzą — odpowiednio — w wątrobie i nerkach. Ze względu na występujący powszechnie na świecie niedobór witaminy D zaleca się jej suplementację doustną. Dostępne obecnie dane naukowe wskazują, że korzyści wynikające z profilaktyki i leczenia niedoboru witaminy D odnoszą się przede wszystkim do układu mięśniowo-szkieletowego.

...

więcej Korzyści i zagrożenia wynikające z suplementacji witaminą D