Partner serwisu:
Patronat medialny:
Nowy paradygmat leczenia przeciwzakrzepowego chorób miażdżycowych. Stanowisko grupy ekspertów wsparte przez Sekcję Farmakoterapii Sercowo–Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczące miejsca riwaroksabanu w terapii stabilnej choroby wieńcowej lub objawowej choroby tętnic obwodowych.
...więcej Nowy paradygmat leczenia przeciwzakrzepowego chorób miażdżycowych.
Witamina K, dotąd znana głównie z udziału w procesach krzepliwości krwi, odgrywa — jak się okazuje — jeszcze inną, ważną rolę, ma wpływ na metabolizm kostny. Za tę funkcję, w głównej mierze, odpowiada jedna z jej form — witamina K2.
...Obecnie hałas towarzyszy człowiekowi nieprzerwanie, w domu, w pracy, podczas wypoczynku, a często także podczas snu. Szkodliwość oddziaływania hałasu zależy od poziomu ciśnienia akustycznego i czasu trwania narażenia, czyli tak zwanej dawki hałasu.
...więcej Pozasłuchowe skutki działania hałasu ze szczególnym uwzględnieniem chorób układu krążenia
Cukrzyca jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń metabolicznych. Cukrzyca typu LADA jest postacią cukrzycy autoimmunologicznej u dorosłych. Postęp destrukcji komórek β jest w niej wolniejszy niż w cukrzycy typu 1. Pacjenci z cukrzycą typu LADA mają lepiej zachowaną funkcję komórek β niż ci z klasyczną cukrzycą typu 1.
...więcej Prawidłowe rozpoznanie cukrzycy typu LADA — to ciągle jeszcze aktualny problem
Pomimo rozwoju diagnostyki i leczenia cukrzycy, ostre powikłania choroby są głównym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Hipoglikemia jest najczęściej występującym ostrym powikłaniem. Ryzyko hipoglikemii wzrasta podczas intensywnego obniżania stężenia glukozy we krwi. Hipoglikemia jest jedną z głównych barier w optymalizacji kontroli glikemii.
...więcej Hipoglikemia u chorych z cukrzycą typu 2 — czy jest problemem?
Guz Abrikossoffa jest rzadko występującym nowotworem tkanek miękkich, głównie łagodny, ale również istniały doniesienia o przypadkach agresywnych form z przerzutami. Guz ziarnistokomórkowy (GCT, granular cel tumor) może pojawić się w każdej części ciała (głównie na głowie i szyi, ale również na kończynach i sromie).
...Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest powszechnie występującym schorzeniem układu oddechowego. Choroba ta zajmuje czwarte miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów na świecie i jest przyczyną znacznego pogorszenia jakości życia chorych. Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój choroby jest palenie tytoniu.
...więcej Rozpowszechnienie palenia tytoniu i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc w Polsce
Kaszel stanowi naturalny odruch obronny organizmu. Jest pożądanym odruchem umożliwiającym usuwanie nadmiaru wydzieliny oraz zapobiegającym przedostawaniu się ciał obcych do dolnych odcinków dróg oddechowych. Kaszel, szczególnie, uporczywy, przewlekły, trwający powyżej ośmiu tygodni stanowi znaczący problem dla chorego i częstą przyczynę wizyt u lekarzy różnych specjalności.
...więcej Uporczywy kaszel — trudności diagnostyczno-terapeutyczne
Katedra Medycyny Rodzinnej GUMed, Polskie Towarzystwo Lekarskie, POKLR, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej zapraszają na kolejną konferencję szkoleniową Programu Kształcenia Ustawicznego „SEKSTANS”
...