Partner serwisu:

Patronat medialny:

Aktualności

Rumień guzowaty jest jednym z najczęstszych wariantów panniculitis. Objawia się w postaci małych guzków barwy początkowo czerwono-fioletowej i występuje głównie na przedniej powierzchni podudzi. Jego pojawienie się często jest objawem predykcyjnym w kierunku rozpoznania wielu różnych chorób, najczęściej o podłożu infekcyjnym lub autoimmunologicznym. Do najczęstszych przyczyn występowanie rumienia guzowatego należy infekcja wywołana przez paciorkowca grupy A, infekcje wirusowe (głównie Cytomegalowirus, Ebstain-Barr, WZW B i C) oraz sarkoidoza.

...

więcej Rumień guzowaty — kręta droga do rozpoznania przyczyny

Zespół jelita drażliwego jest częstą i nawracającą chorobą, która pomimo dobrego rokowania istotnie pogarsza jakość życia osób nią dotkniętych. Przyczyna choroby jest złożona i nie do końca wyjaśniona. Zespół jelita drażliwego jest przewlekłym schorzeniem przebiegającym z nawracającymi bólami brzucha związanymi z defekacją, zmianą rytmu wypróżnień lub zmianą konsystencji stolca. Aktualnie rozpoznanie tej choroby powinno być oparte na Kryteriach Rzymskich IV.

...

więcej Zespół jelita drażliwego w świetle najnowszych wytycznych

Serdecznie zapraszamy do udziału w „Forum Medycyny Rodzinnej — Konferencji Czasopisma Forum Medycyny Rodzinnej, która odbędzie się w dniach 28–29 czerwca 2019 roku w Gdańsku.

...

więcej Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na Konferencję Czasopisma ,,Forum Medycyny Rodzinnej"

Witamina K, dotąd znana głównie z udziału w procesach krzepliwości krwi, spełnia jak się okazuje jeszcze inną, ważną rolę- ma wpływ na metabolizm kostny. Za tę funkcję, w głównej mierze, odpowiada jedna z jej form - witamina K2. Aby organizm utrzymał fizjologię kości konieczne jest zachowanie równowagi w procesie przebudowy kości pomiędzy kościotworzeniem a resorpcją (remodeling kości). W jaki sposób? Osteoblasty wydzielają zależne od witaminy K2 białko – osteokalcynę. To ono jest odpowiedzialne za syntezę macierzy kostnej.

...

więcej Rola witaminy K2 w metabolizmie kostnym

Gorączki niewiadomego pochodzenia obok zaburzeń żołądkowo-jelitowych, infekcji dróg oddechowych oraz chorób skóry stanowią jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych diagnozowanych wśród podróżnych powracających z krajów tropikalnych i subtropikalnych. Mogą być one objawem różnych chorób, najczęściej o etiologii infekcyjnej lub inwazyjnej. W jednym na trzy przypadki przyczyną gorączki niewiadomego pochodzenia wśród osób powracających z rejonów gorącej strefy klimatycznej jest malaria, dlatego postępowanie diagnostyczne powinno w pierwszej kolejności zmierzać do wykluczenia tej jednostki chorobowej.

...

więcej Gorączki niewiadomego pochodzenia u powracających z podróży

Przekazujemy Państwu „Wytyczne Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce i Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego 2019”. Poprzednie Zalecenia opracowane przez Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (KLRwP) wydano w 2011 roku. Od tego czasu nastąpił znaczący postęp w leczeniu cukrzycy. Od kilku lat coraz częściej stosuje się nowe grupy leków prze-ciwhiperglikemicznych — spowodowało to zmianę schematu leczenia cukrzycy w 2019 roku. Przedstawione rekomendacje są skrótem Zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego 2019 w zakresie postępowania w podstawowej opiece zdrowotnej i w dużej mierze stanowią ich adaptację do warunków istniejących w praktykach lekarzy rodzinnych w Polsce

...

więcej Zasady postępowania w cukrzycy. Zalecenia dla lekarzy POZ — 2019 rok

Infekcje dróg oddechowych (IDO), obok zaburzeń żołądkowo-jelitowych, chorób skóry oraz stanów gorączkowych niewiadomego pochodzenia są jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych podróżnych powracających z krajów o odmiennych warunkach klimatycznych i sanitarnych. Odwiedzający destynacje charakteryzujące się uciążliwymi warunkami środowiskowymi oraz niskimi standardami sanitarnymi, narażeni są na kontakt z patogenami chorób infekcyjnych i inwazyjnych. Głównymi drogami transmisji IDO są droga kropelkowa oraz kontakt bezpośredni z osobą zakażoną.

...

więcej Infekcje dróg oddechowych u powracających z podróży

Serdecznie zapraszamy do udziału w „Forum Medycyny Rodzinnej — Konferencji Czasopisma Forum Medycyny Rodzinnej, która odbędzie się w dniach 28–29 czerwca 2019 roku w Gdańsku.

...

więcej Szanowni Pańśtwo, serdecznie zapraszamy na Konferencję Czasopisma ,,Forum Medycyny Rodzinnej"

Zapraszamy do zapoznania się z nowymi pozycjami w dziale ,,Książki" w zakładce ,,Podręczniki do LEP".

...

więcej Nowości w dziale ,,Podręczniki do LEP"

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe, obok chorób skóry, gorączek niewiadomego pochodzenia oraz infekcji dróg oddechowych należą do najczęstszych problemów zdrowotnych u podróżnych powracających z tropikalnych i subtropikalnych destynacji. Najczęściej raportowaną jednostką chorobową jest tzw. biegunka podróżnych, czyli co najmniej trzy luźne stolce w ciągu doby z minimum jednym z objawów chorobowych, takich jak nudności, wymioty, bóle brzucha. Najczęstszym czynnikiem etiologicznym biegunki podróżnych jest enterotoksyczna Escherichia coli (ETEC).

...

więcej Zaburzenia żołądkowo-jelitowe u powracających z podróży