Partner serwisu:

Patronat medialny:

Zmiany w kształceniu lekarzy

28 czerwca 2011

Z dniem 1 lipca 2011 roku, czyli wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, wprowadzone zostaną zmiany w systemie kształcenia. Nowelizacja spowoduje skrócenie procesu kształcenia podyplomowego, przez co umożliwi szybsze wejście lekarzy i lekarzy dentystów do systemu opieki zdrowotnej, a w konsekwencji zwiększy dostęp pacjenta do świadczeń zdrowotnych. Cele te zostaną osiągnięte poprzez likwidację stażu podyplomowego, zmiany w zakresie przeprowadzanych dotąd LEP-u i LDEP-u oraz wprowadzenie nowego systemu odbywania specjalizacji.

Staż podyplomowy zostanie po raz ostatni zorganizowany dla zawodu lekarza 1 października 2017 roku, a dla zawodu lekarza dentysty 1 października 2016 roku. Zatem zmiany w kształceniu obejmą osoby rozpoczynające studia z dniem 1 października 2012 roku. Likwidacja stażu podyplomowego pociągnie za sobą konieczność dokonania zmian w programach kształcenia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym, w szczególności poprzez wprowadzenie przedmiotów klinicznych w formie praktyk zawodowych, czyli poniekąd włączenie stażu podyplomowego w tok studiów medycznych. Szczególny nacisk położony zostanie na praktyczne przygotowanie do wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty już na etapie studiów.

Dotychczas organizowane LEP i LDEP zastąpione zostaną Lekarskim Egzaminem Końcowym i Lekarsko-Dentystycznym Egzaminem Końcowym, wieńczącymi studia medyczne. Pierwszy Lekarski Egzamin Końcowy oraz Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy zostanie przeprowadzony w 2013 roku. Złożenie z wynikiem pozytywnym LEK-u albo LDEK-u będzie jednym z warunków uzyskania prawa wykonywania zawodu, a wynik egzaminu będzie podstawą kwalifikacji w staraniach o specjalizację. Lata 2011 i 2012 będą ostatnimi, w których LEP oraz LDEP będą przeprowadzane na dotychczasowych zasadach.

Nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty wprowadzi modułowy system specjalizacji z jednoczesną zmianą dotychczasowego podziału specjalizacji na podstawowe i szczegółowe. Szkolenie specjalizacyjne w określonej dziedzinie medycyny stanie się szkoleniem modułowym. Będzie składać się z modułu podstawowego, odpowiadającego podstawowemu zakresowi wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych z danej dziedziny medycyny albo wspólnego dla pokrewnych dziedzin medycyny, a także z modułu specjalistycznego, odpowiadającego profilowi specjalizacji, w którym lekarz może kontynuować szkolenie specjalizacyjne po ukończeniu określonego modułu podstawowego. Drugą możliwością będzie odbywanie modułu jednolitego, właściwego dla danej specjalizacji.

Wprowadzenie tak szerokich zmian w systemie kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów pozwoli wyeliminować problemy dotyczące kadry lekarskiej, a w szczególności problem jej deficytu i zagrożenia tzw. luką pokoleniową, przede wszystkim wśród lekarzy specjalistów.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia