Partner serwisu:

Patronat medialny:

Nowe przepisy dotyczące wystawiania recept w 2012 r.

31 grudnia 2011

OBWIESZCZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 29 grudnia 2011 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 stycznia 2012 r. - w formacie *pdf (rozmiar 2,72 MB)

Zawartość załączników do obwieszczenia w formacie xls:

plik nr 1 rozmiar 884 KB

plik nr 2 rozmiar 34 KB

Portal Medycyna Praktyczna przygotował skróconą wersję rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia.

W dniu 1 stycznia 2012 r. rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2007 r. w sprawie recept lekarskich (Dz. U. Nr 97, poz. 646 ze zm.) zostanie zastąpione przez rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2011 r. w sprawie recept lekarskich (Dz. U. Nr 269, poz. 1598, dalej: r.r.l.). Jakkolwiek zmiany wprowadzone po 1 stycznia 2012 r. są niezwykle istotne z punktu widzenia lekarza wystawiającego receptę, to jest ich jednak stosunkowo niewiele. Najważniejsze z nich to:

  • nowy obowiązujący wzór recepty rys. 1;
  • pojawienie się list refundacyjnych publikowanych w postaci obwieszczenia MZ, w których określono m.in. czy dany lek jest refundowany w całym zakresie zareje-strowanych wskazań i przeznaczeń, czy też wyłącznie we wskazaniu określonym w obwieszczeniu, oraz podano poziomy odpłatności, ceny, limity i inne informacje;
  • rezygnację z wpisywania oznaczenia „P” podczas wy-stawiania recept dla pacjentów chorych na niektóre choroby przewlekłe wymieniane w obowiązujących do końca 2011 r. rozporządzeniach;
  • wprowadzenie obowiązku określenia poziomu odpłatności za przepisane leki;
  • wprowadzenie możliwości przepisania na recepcie tyl-ko pojedynczej ilości leku recepturowego;
  • wprowadzenie 22-cyfrowego, a nie jak dotychczas z 20-cyfrowego, numeru recepty;
  • wprowadzenie obowiązku zwrotu funduszowi przez osobę wystawiającą receptę kwoty stanowiącej równowartość kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami ustawowymi w przypadku: (1) wypisania recepty nieuzasadnionej udokumentowanymi względami medycznymi; (2) wypisania recepty niezgodnej z uprawnieniami świadczeniobiorcy; (3) wypisania recepty niezgodnie ze wskazaniami zawartymi w obwieszczeniach zawierających listę leków refundowanych; przepisy te nie dotyczą przypadków sfałszowania przez pacjenta lub inne osoby dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń; ponadto ustawa refundacyjna wprowadza odpowiedzialność karną za przyjmowanie i oferowanie korzyści majątkowych i osobistych.

Na kolejnych stronach wymienione zmiany zostały omówione bardziej szczegółowo.

Zobacz też: Nowa lista refundacyjna