Partner serwisu:

Patronat medialny:

NFZ nie podwyższy tzw. stawki kapitacyjnej

7 grudnia 2010

NFZ co roku przeznacza na podstawową opiekę zdrowotna około 13 proc. środków. Rocznie w POZ chorzy korzystają z 38 milionów porad. Niestety, nakłady finansowe są niewystarczające.

Pozrozumienie Zielonogórskie - federacja reprezentująca lekarzy rodzinnych w rozmowach z NFZ, od dłuższego czasu zgłaszała uwagi dotyczące kontraktowania na rok 2011, jednak NFZ nie zgodził się na istotne zmiany. Proponowano podwyższenie stawki za każdego zarejestrowanego pacjenta z 8 zł do 8,72 zł. Ta stawka pozostaje bez zmian od 2008 roku. Mimo, że około 80% pacjentów trafia do lekarzy POZ wysokość kontraktów nie zwiększa się.

.

Między innymi ze względu na zbyt małe w stosunku do potrzeb środki coraz mniej lekarzy decyduje się na wybór specjalizacji z medycyny rodzinnej. Duża grupa młodych osób wybiera bardziej intratne kierunki - ostrzega Jacek Krajewski, prezes PZ.

.

3 stycznia 2011 roku zamkniętych zostanie duża część praktyk lekarza rodzinnego w całej Polsce - to protest w odpowiedzi na zarządzenie NFZ dotyczące POZ