Partner serwisu:

Patronat medialny:

Leki NLPZ zmniejszają skuteczność antydepresantów

27 kwietnia 2011

Lekarze z Rockefeller University twierdzą, że niesterydowe leki przeciwzapalne zmniejszają skuteczność terapii selektywnymi inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny stosowanymi w leczeniu depresji.

Lekarze rodzinni oraz psychiatrzy w wielu wypadkach spotykają się z nieskutecznością leczenia depresji przy pomocy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI). Amerykańcy naukowcy przeprowadzili eksperymenty na myszach, w których oceniano skuteczność antydepresantów w zależności od dodatkowej terapii lekami NLPZ (m. in. ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, naproksen). Wyniki wskazywały na zdecydowanie gorszą odpowiedź w przypadku stosowania NLPZ. Późniejsze obserwacje na pacjentach potwierdziły wcześniejsze doniesienia. Osoby niestosujące leków przeciwzapalnych odpowiedziały pozytywnie na leczenie depresji w 54%. Dołączenie NLPZ powodowało spadek skuteczności terapii do 40%.

Zaburzenia o charakterze depresji częściej występują wśród populacji starszych osób, która również częściej cierpi z powodu chorób reumatycznych lub zwyrodnieniowych. Stosowanie leków przeciwbólowych bywa jedyną możliwością poprawy komfortu życia tej grupy chorych.