Partner serwisu:
Patronat medialny:
Najważniejszą zmianą jest możliwość objęcia (na podstawie decyzji podejmowanej przez ministra zdrowia) refundacją leku o wskazaniach do stosowania, dawkowania lub podawania innego niż to określono w Charakterystyce Produktu Leczniczego. Chodzi o zapewnienie możliwości objęcia refundacją leków przepisywanych ze względu na ich zastosowanie kliniczne, a nie tylko ze względu na zakres rejestracji.
Zmniejszona będzie również liczba leków (do ok.200), które będą wymagać wpisania przez lekarza na recepcie poziomu refundacji. Dotyczy to leków występujących na więcej niż jednym poziomie refundacyjnym.
Lekarze nie będą karani za niewłaściwe wypisanie recepty (chodzi np. o receptę wypisaną niezgodnie z uprawnieniami pacjenta). Ci z nich, którzy do chwili wejścia w życie nowych przepisów wystawili taką receptę, będą objęci abolicją.
Zmieni się ponadto sposób naliczania marży detalicznej dla leków i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego sprowadzanych z zagranicy. Chodzi o tzw. import docelowy leku dla konkretnego pacjenta, realizowany na podstawie szczegółowych i zweryfikowanych zaleceń lekarza. Zrównano marżę detaliczną dla tych leków z marżą detaliczną obowiązującą dla pozostałych rodzajów leków, dzięki czemu pacjenci będą mieli większy dostęp do tych środków.
Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów