Partner serwisu:

Patronat medialny:

Aktualności

Obecnie szybko wzrasta liczba publikacji dotyczących zastosowania poszczególnych szczepów bakterii probiotycznych w łagodzeniu objawów wielu schor zeń oraz ich profilaktyki. Tematyka zastosowania szczepów probiotycznych w praktyce lekarskiej jest tematem stosunkowo nowym i dla niektórych kontrowersyjnym, ale jednocześnie jest bardzo interesująca. Dysbiozę jelitową, czyli zaburzenia ilościowe i jakościowe stwierdzono u pacjentów z: zaburzeniami czynnościowymi układu pokarmowego (biegunkami, zaparciami, wzdęciami), zespołem jelita drażliwego (IBS), atopowym zapaleniem skóry (AZS) oraz zaburzeniach psychicznych (na przykład depresja) i neurorozwojowych (zaburzenia ze spektrum autyzmu). Ponadto sugeruje się związek nieprawidłowej struktury mikrobioty jelitowej z chorobami cywilizacyjnymi: cukrzycą typu 2, otyłością i nadciśnieniem tętniczym, ale również z chorobami autoimmunizacyjnymi, na przykład celiakią, cukrzycą typu 1, reumatoidalnym zapaleniem stawów, nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit (IBD).

...

więcej Probiotyki — implikacje w praktyce lekarza rodzinnego

Półpasiec oraz jego powikłania są globalnym problemem zdrowotnym, dotyczącym szczególnie osób starszych. Po 85 roku życia ryzyko wystąpienia tej choroby wynosi aż 50%. Półpasiec jest wtórnym zakażeniem VZV (Varicella Zoster Virus) i pojawia się u osób, które wcześniej przebyły zakażenie pierwotne w formie ospy wietrznej lub rzadziej bezobjawowo. Choroba objawia się wysypką o ewolucji zmian podobnej do ospy wietrznej, w przeciwieństwie do niej jednak obejmuje zazwyczaj tylko jeden dermatom a zakaźność jest dużo niższa i ogranicza się jedynie do osób wrażliwych na zakażenie VZV w przypadku kontaktu ze zmianami pęcherzykowymi na skórze chorego. Do zdiagnozowania półpaśca wystarcza zazwyczaj wywiad oraz charakterystyczny obraz kliniczny.

...

więcej Pacjent z półpaścem w praktyce lekarza rodzinnego

Mikrobiota jelitowa jest niezwykle istotna, nie tylko procesach trawienia, wchłaniania, metabolizmu, ale również w kształtowaniu odporności organizmu człowieka. Powstają liczne publikacje opisujące związki jednostek chorobowych z dysbiozą jelitową oraz ich mechanizmy. W związku z powyższym celem pracy jest synteza doniesień naukowych dotyczących roli i struktury ilościowej i jakościowej mikrobioty jelitowej, ze szczególnym uwzględnieniem bakterii: ochronnych, immunostymulujących, odżywiających nabłonek jelitowy oraz proteolitycznych. Ponadto przedstawiamy przykłady badań charakteryzujących znaczenie przedstawicieli mikrobioty jelitowej w metabolizmie organizmu. Zaburzenia mikrobioty jelitowej, czyli dysbioza jelitowa ma poważne konsekwencje w funkcjonowaniu układu pokarmowego oraz bariery jelitowej, zaburzeniach metabolicznych, autoimmunizacyjnych i psychicznych.

...

więcej Znaczenie mikrobioty jelitowej w kształtowaniu zdrowia człowieka

Wstęp: Główną przyczyną zachorowalności i przedwczesnej śmierci są choroby układu krążenia. Potencjalnie modyfikowane czynniki ryzyka, ekspozycja środowiska oraz czynniki genetyczne mogą predysponować do wystąpienia określonej jednostki chorobowej układu sercowo-naczyniowego. Procesy miażdżycowe oraz otyłość, to niektóre z czynników rozwijających się w młodym wieku i postępujących w miarę starzenia organizmu, zwiększając ryzyko zachorowania. Cel pracy: Analiza czynników ryzyka sprzyjających zwiększeniu zachorowalności na choroby układ krążenia wśród młodych dorosłych oraz ich wiedza na temat profilaktyki pierwotnej. Materiał i metody: Analizie zostali poddani 906 respondenci, w tym 613 (67,66%) kobiet oraz 296 (32,34%) mężczyzn w wieku 19,47±2,59 lat. Badanie zostało przeprowadzone metodą sondażu diagnostycznego, wykorzystując technikę ankiety.

...

więcej Ocena predyspozycji młodych dorosłych do wystąpienia chorób układu krążenia

Rumień guzowaty jest jednym z najczęstszych wariantów panniculitis. Objawia się w postaci małych guzków barwy początkowo czerwono-fioletowej i występuje głównie na przedniej powierzchni podudzi. Jego pojawienie się często jest objawem predykcyjnym w kierunku rozpoznania wielu różnych chorób, najczęściej o podłożu infekcyjnym lub autoimmunologicznym. Do najczęstszych przyczyn występowanie rumienia guzowatego należy infekcja wywołana przez paciorkowca grupy A, infekcje wirusowe (głównie Cytomegalowirus, Ebstain-Barr, WZW B i C) oraz sarkoidoza.

...

więcej Rumień guzowaty — kręta droga do rozpoznania przyczyny

Zespół jelita drażliwego jest częstą i nawracającą chorobą, która pomimo dobrego rokowania istotnie pogarsza jakość życia osób nią dotkniętych. Przyczyna choroby jest złożona i nie do końca wyjaśniona. Zespół jelita drażliwego jest przewlekłym schorzeniem przebiegającym z nawracającymi bólami brzucha związanymi z defekacją, zmianą rytmu wypróżnień lub zmianą konsystencji stolca. Aktualnie rozpoznanie tej choroby powinno być oparte na Kryteriach Rzymskich IV.

...

więcej Zespół jelita drażliwego w świetle najnowszych wytycznych

Serdecznie zapraszamy do udziału w „Forum Medycyny Rodzinnej — Konferencji Czasopisma Forum Medycyny Rodzinnej, która odbędzie się w dniach 28–29 czerwca 2019 roku w Gdańsku.

...

więcej Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na Konferencję Czasopisma ,,Forum Medycyny Rodzinnej"

Witamina K, dotąd znana głównie z udziału w procesach krzepliwości krwi, spełnia jak się okazuje jeszcze inną, ważną rolę- ma wpływ na metabolizm kostny. Za tę funkcję, w głównej mierze, odpowiada jedna z jej form - witamina K2. Aby organizm utrzymał fizjologię kości konieczne jest zachowanie równowagi w procesie przebudowy kości pomiędzy kościotworzeniem a resorpcją (remodeling kości). W jaki sposób? Osteoblasty wydzielają zależne od witaminy K2 białko – osteokalcynę. To ono jest odpowiedzialne za syntezę macierzy kostnej.

...

więcej Rola witaminy K2 w metabolizmie kostnym

Gorączki niewiadomego pochodzenia obok zaburzeń żołądkowo-jelitowych, infekcji dróg oddechowych oraz chorób skóry stanowią jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych diagnozowanych wśród podróżnych powracających z krajów tropikalnych i subtropikalnych. Mogą być one objawem różnych chorób, najczęściej o etiologii infekcyjnej lub inwazyjnej. W jednym na trzy przypadki przyczyną gorączki niewiadomego pochodzenia wśród osób powracających z rejonów gorącej strefy klimatycznej jest malaria, dlatego postępowanie diagnostyczne powinno w pierwszej kolejności zmierzać do wykluczenia tej jednostki chorobowej.

...

więcej Gorączki niewiadomego pochodzenia u powracających z podróży

Przekazujemy Państwu „Wytyczne Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce i Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego 2019”. Poprzednie Zalecenia opracowane przez Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (KLRwP) wydano w 2011 roku. Od tego czasu nastąpił znaczący postęp w leczeniu cukrzycy. Od kilku lat coraz częściej stosuje się nowe grupy leków prze-ciwhiperglikemicznych — spowodowało to zmianę schematu leczenia cukrzycy w 2019 roku. Przedstawione rekomendacje są skrótem Zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego 2019 w zakresie postępowania w podstawowej opiece zdrowotnej i w dużej mierze stanowią ich adaptację do warunków istniejących w praktykach lekarzy rodzinnych w Polsce

...

więcej Zasady postępowania w cukrzycy. Zalecenia dla lekarzy POZ — 2019 rok